Вчора
3 червня
2 червня
1 червня
31 травня
30 травня
29 травня
26 травня
25 травня
24 травня
22 травня
20 травня
19 травня

На Сумщині хочуть виконати заповіт гетьмана Скоропадського

Собор Різдва Богородиці на території Гамаліївського монастиря на Шосткинщині є 300-річної святинею, рівних якій на Сумщині немає.

«Собор Різдва Богородиці заслужено є центром створенного у 2019 році Державного історико-архітектурного заповідника «Державотворці сіверщини». Це саме серце цього заповідника. Унікальність цього місця в тому, що монастир було збудовано коштами, за бажанням Скоропадського і його заповітом, аби тут була усипальниця цього роду. Це єдине гетьманське поховання на території України. Відомо, науковцями і всіма інституціями підтверджено: тут, під Шосткою, з’єдналися два гетьманати – Івана Скоропадського і останнього гетьмана України Павла Скоропадського, який похований в Німеччині», — зазначає секретар Шосткинської міськради Олена Чанцева-Коваленко.

Директор Науково-дослідного інституту історії, археології і містобудування Сергій Юрченко розповів про існування проекту, проведення переговорів з Німеччиною про те, щоб провести перепоховання останків Павла Скоропадського на території Гамаліївського монастиря, з огляду на його велике значення для України. Є ідея створити в Гамаліївському монастирі Національний меморіал роду Скоропадських, пише shostka.info.

Так буде виконано і заповіт гетьмана Скоропадського, щоб над останками відомого в Україні роду, який багато зробив для розвитку нашої країни, велася щоденна молитва.

«Хотілось би, щоб заповідник працював і міг приносити плоди, як у культурному плані, так і в духовному, не тільки Сумщині, а й усій Україні. Тому що це було б унікальне місце, і якраз би посприяло розвитку туристичної інфраструктури, культури в регіоні, підняло би цю пам’ятку на новий загальнонаціональний рівень звучання», — говорить історик.

«Церква — це не тільки колоди. Складова будь-якого храму — це люди. І протягом 300 років тут відбувалася молитва, а потім в один час вона взяла і перервалася. Це як ампутувати людині ноги або руки. Важливість монастиря велика, особливо в цьому регіоні. Він розташований на півночі, найближча до нас — Новгород-Сіверський монастир Преображенський. Наше завдання, як ченців, — молитися. Але ми не завжди зможемо, наприклад, ікону зберегти. А музейні працівники зайняті саме збереженням», — каже отець Феодосій.

Навколо храму ще залишаються будівлі вже нефункціонуючої Шосткинської виправної колонії, завдяки якій є порівняно упорядковані місця.

Собор тривалий час виконував функції будівлі професійного училища для засуджених. 300-річний собор всередині зараз нагадує ПТУ. Без належного догляду він руйнується, падає цегла, птахи в ньому будують гнізда …

«Ми маємо заповіт гетьмана, знання, інструментарій, але чомусь ми стоїмо перед колючим дротом і вагаємось»,  — зауважує секретар Шосткинської міськради.

Попереду тривалий термін упорядкування документації. Для початку діяльності історико-архітектурного заповідника необхідні Положення про його створення і Про адміністрацію. Після цього пам’ятку історії та архітектури зможуть почати реставрувати. Унікальний храм повинен бути переданий для догляду висококласним фахівцям: архітекторам, археологам, культурознавці, культурологам.

4 листопада
3 листопада