20 червня
19 червня
18 червня
17 червня
15 червня
14 червня
13 червня
10 червня
8 червня
4 червня
31 травня
26 травня
23 травня
22 травня
21 травня
20 травня
18 травня
15 травня
13 травня

Чеські фермери готові оплачувати українським заробітчанам тести на COVID-19

У Чехії триває сезон збору врожаю і через пандемію на поля не змогли приїхати тисячі українських заробітчан. Відкриття кордонів для сезонних робітників вже зробило можливим повернення робочої сили, зокрема, і з України. Однак, через те, що в Україні карантин триватиме щонайменше до 22 червня, дістатися Чехії заробітчанам й надалі не просто. Чеські фермери ж готові на все, аби якнайшвидше повернути українських працівників, пише Радіо Свобода.

На додачу до карантинних обмежень, які на певний термін зламали логістику цілої галузі, локдаун відрізав чеські поля від сезонної робочої сили, зокрема з України. Підприємства вже говорять про багатомільйонні збитки. Однак, вони готові й на більші витрати, аби лише запустити сезон і не втратити більшість врожаю.

«Зараз, як ви бачите, на полі кілька людей – це наші працівники і більшість з них українці», – розповідає Вероніка Тлутса, менеджерка одного з овочевих підприємств у 40 кілометрах від Праги.

Світлана Івасюк з Івано-Франківщини співпрацює з цією агро-фірмою вже майже 20 років. Щосезону приїздить до Чехії і цього разу, каже, їй пощастило встигнути до введення надзвичайного стану.

«Ми сюди приїхали на початку березня, нас завжди просили так приїздити. Ще цього карантину не було. Нам просто пощастило, що ми вчасно приїхали. Мало би бути трошки більше людей. Але, сподіваємося, що цей карантин вже скінчиться, і наші люди сюди приїдуть», – розповідає пані Світлана.

Підприємство найближчими днями чекає ще на кількох працівників з України, розповідає Вероніка Тлутса. Консульства у Львові та Києві відкрилися ще минулого тижня. Того ж дня запрацювали і візові центри.

«Загалом до нас повернулося 13 іноземних працівників, з них 9 з України. Чекаємо ще на двох українців. Вони наші постійні працівники і ми знаємо що вони точно приїдуть. Очікуємо, що повернуться й інші. Але це залежить від ситуації із розповсюдженням коронавірусу», – розповідає Тлутса.

Але просто так заробітчанам приїхати до Чехії не вийде. По-перше, досі не працює регулярне авіасполучення. Дістатися Чехії нині можливо лише авто-транзитом через Польщу, Угорщину чи Австрію.

По-друге, Україна для Чехії потенційно небезпечна країна у контексті поширення коронавірусу. Тому усім при в’їзді в Чехію необхідно або пройти 2 тижні карантину, або привезти із собою довідку про негативний результат тесту на COVID-19.

«Якщо в Україні нашому працівнику зробити тест не вдалося, його можна зробити тут у Чехії. Щоправда, на це є 72 години. Проходження тесту не означає, що людина може вільно пересуватися. Робітник мусить перечекати у карантині до моменту, поки не буде відомий результат», – розповіла менеджерка.

Спеціально для цього на території фірми поставили вагончик для заробітчан, які очікують на результати тесту.

«Коли виїжджав з дому зателефонував на фірму. Запитали мої дані і записали в лікарню. Після мого приїзду я одразу ж поїхав в лікарню і пройшов тест. Заплатила за все фірма», – каже  українець Василь Гадьмаш, що працює тут трактористом і вже другий рік поспіль приїздить на сезонну роботу.

Тест на COVID-19 коштує у Чехії 1800 крон (приблизно 2000 гривень) і у порівнянні зі збитками, яких деякі компанії вже зазнали під час карантину, а це інколи мільйони євро, оплатити тести кільком десяткам заробітчан не такі вже й великі витрати.

«Ми раді що ці люди мають бажання сюди приїхати, знову в нас працювати. Тому ми залюбки беремо на себе виконання всіх необхідних зобов’язань, які супроводжують їхній приїзд. В тому числі, звичайно, оплатити та організувати тестування на коронавірус. Адже штраф за недотримання цього правила – 1 мільйон крон. Поки що ця норма є обов’язковою для громадян, які приїздять з України та інших країн, де ситуація з хворобою не стабілізувалася. Тому ми зобов’язані її виконувати», – розповіла менеджерка підприємства.

Лише за офіційною статистикою щороку на сезонні роботи до Чехії приїздить близько 20 тисяч заробітчан і більшість з України. Станом же на 2019 рік квоти на залучення на роботу до Чехії українців різних професії були збільшені вдвічі і сягнули 40 тисяч.

AgroReview
4 листопада
3 листопада