Вчора
26 січня
20 січня
18 січня
17 січня
12 січня
30 грудня
29 грудня
26 грудня
24 грудня
22 грудня
21 грудня
19 грудня
16 грудня
13 грудня
12 грудня
9 грудня
7 грудня
6 грудня
5 грудня

Чому українські яблука такі дорогі

Рекордно високі ціни на яблука в кінці поточного сезону пов’язані із кількома факторами, повідомляє “ПроАгро Груп” з посиланням на shuvar.com.

По-перше, менший врожай і, відповідно, менша пропозиція. У 2019 році, за оцінками різних експертів, Україна зібрала на 10% менше яблук, ніж у 2018 році, коли врожай був рекордним. Падіння валового збору не вдалось нівелювати навіть інтенсифікацією молодих насаджень. У сусідній Польщі, яка нам завжди допомагає компенсувати дефіцит власного яблука, врожай також знизився”, – пояснює Тетяна Гетьман, керівник департаменту “Аналітика” ОРСП “Шувар”.

До-друге, обмежений імпорт. З жовтня по грудень включно Україна постійно нарощувала обсяги імпорту і зменшувала експорт, що теж не було несподіванкою для сезону з невеликим врожаєм. У січні після новорічного ажіотажу імпорт просів, але потреба в ньому знов почала зростати у лютому. У другій половині зими більшість українських мереж активно працювали із польським яблуком і робили б це надалі, якби не оголосили карантин в країнах ЄС.

“Через припинення постачання із Польщі, українські мережі почали активно спустошувати українські сховища. До речі, у березні, на фоні падіння імпорту, ми ще й збільшили експорт яблука. Річ у тому, що білоруські трейдери теж залишились без польського яблука і вимушені були активніше працювати з українськими виробниками. Це не могло не вплинути на вартість – перший стрибок ціни на українське яблуко відбувся саме у 20-х числах березня”, – підкреслює Тетяна Гетьман.

По-третє, запізнення старту ягідного сезону. У травні на ринок не вийшов головний конкурент яблука – українська суниця садова (полуниця). Через холодну весну у господарствах Півдня та Закарпаття ягода дуже повільно визрівала. А дехто взагалі втратив значну частину врожаю через приморозки. Саме в середині травня ціни на яблука піднялись до небачених до цього показників.

Вищий від попереднього року рівень цін на яблука та їх зростання у березні нікого особливо не дивували. Але ніхто не очікував, що у травні український фермер зможе продавати яблуко дорожче долара за кілограм. Так, до кінця травня ціни швидко подолали межі найбільш оптимістичних прогнозів і на гуртових майданчиках коштують 27-35 грн/кг, а мінімальні роздрібні ціни подолали позначку 40 грн/кг.

“Ціни на яблука зростають навесні вже два сезони поспіль. Дехто побачив в цьому закономірність і, виходячи з цього, планує продажі в наступному сезоні. Але ті фермери та трейдери, які у цьому бізнесі більше 5 років, чудово пам’ятаю сезони, коли ціни на яблуко не зростали взагалі або навпаки обвалювались в кінці сезону через надлишок пропозиції. Тобто фермери чи трейдери не впливають на ринкову ціну, а можуть лише впливати на власні витрати шляхом збільшення продуктивності, оптимізації логістики, диверсифікації каналів збуту та напрацювання міцних прозорих стосунків із бізнес-партнерами”, – наголошує Тетяна Гетьман.

4 листопада
3 листопада