Вчора
3 червня
2 червня
1 червня
31 травня
30 травня
29 травня
26 травня
25 травня
24 травня
22 травня
20 травня
19 травня

„Машини глухли, люди тікали пішки” – як рятувалися від полум’я на Луганщині

Пожежа у Луганській області ширилася дуже швидко – за кілька хвилин ліс спалахнув і їхати дорогою довелося крізь темряву, дим та іскри, пригадують очевидці.

Офіційно пожежники повідомляють про п’ятьох загиблих, утім волонтери говорять, що кількість смертей може бути більшою.

BBC News Україна поспілкувалася з людьми, яким вдалося вирватися з вогню.

А директор Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж Сергій Зібцев пояснив, чому Луганщина найбільш небезпечний регіон України з точки зору пожеж.

Крізь темряву і дим

Катерина Жукова – переселенка з Луганська.

Зараз вона з родиною живе у Сєвєродонецьку, а у дачному кооперативі “Озеро Вовче”, що за 12 км від міста, у них дача.

Саме цей дачний масив у лісі та сусіднє село Смолянинове 7 липня стали епіцентром величезної пожежі.

Мапа

Катерина каже, що їм з чоловіком подзвонив сусід і попередив, що у них на дачі горить огорожа – сама ж ділянка розташована на краю кооперативу, біля самого лісу.

Вони поїхали перевірити, що відбувається.

“Заїжджали ще нормально, хоча були сильні пориви вітру”, – пригадує жінка.

У самому кооперативі вже не було світла і дуже погано працював мобільний зв’язок.

“Ми побачили, що огорожа вже тліє. Минуло ще буквально кілька хвилин, ми навіть нічого не встигли зрозуміти, а сусід каже: давайте вибиратися, тому що ми звідси не виїдемо”, – розповідає Катерина.

За її словами, дуже швидко навколишній ліс загорівся й вони опинилися у кільці вогню.

Тож вирішили вибиратися машиною через лісову дорогу.

“Суцільна темрява, дим і смог. Летять іскри, нічого не видно. Інші машини глухли й люди намагалися вибратися пішки. Смертельно небезпечна ситуація”, – відзначає жінка.

Транспорт сусідів, які виїхали раніше, застряг у піску, тож авто залишили, а самі вони пересіли у машину до Катерини і чоловіка.

Пізніше один з сусідів Євгеній і допоміг вибиратися крізь дим: “Він босоніж біг попереду з футболкою і по пам’яті показував дорогу. От так ми вибралися на трасу”.

Сусід при цьому обпалив ноги.
Катерина пригадує, що по дорозі вони бачили залишені машини, а також “Таврію” з газовим двигуном, яка вибухнула.

Біля неї – тіло жінки.

Хоча точну інформацію чи загинув хтось з кооперативу у пожежі, Катерина ще не знає.

У самому масиві було близько 400 дач, 80 з них згоріло.

“Бачили і лобове зіткнення на трасі. Повний треш”, – ділиться враженнями очевидиця пожежі.

“Ми дуже переживали за людей, які залишалися. Зокрема там було керівництво дачного кооперативу й інші дачники”, – каже вона.

“Нам зателефонувала заступниця голови дачного кооперативу і крикнула: викликайте всіх, нам капець, ми у вогні. Вони були просто в оточенні вогню”, – додає жінка.

Вже на трасі Катерина з чоловіком побачили, що пожежні машини проїжджали повз “Озеро Вовче” і їхали далі, де горіло село Смолянинове.

Тож вони з чоловіком почала дзвонити пожежникам та у поліцію про те, що у дачах можуть залишатися люди. Там відповіли, що про ситуацію знають.

У підсумку знайомим Катерини вдалося врятуватися – за дві години вони у супроводі пожежної машини вибралися з кооперативу, але вже іншою

Що сталося з її дачею, жінка поки що не знає – їй відомо тільки про те, що повністю згоріла огорожа, а у кооператив поки що нікого не пускають: “Кажуть, якісь дачі повністю згоріли, якісь ні”.

Президент Зеленський вже пообіцяв кожній родині, яка втратила житло, виділити 300 тисяч гривень.

Катерина Жукова ж каже, що на якусь компенсацію наразі не розраховують: “У нас же не житловий будинок. Це було б цинічно, просити якісь компенсації. Ми були родина з дачею, а тепер – без дачі”.

“Головне, що ми живі-здорові”, – резюмує вона.

Скільки загиблих

За офіційними даними, у пожежі на Луганщині загинуло п’ятеро людей.

Водночас Павло Лисянський, представник омбудсмана на Донбасі, каже, що йому відомо про шість смертей, а волонтер Євген Васильєв з “Восток SOS” пише про сімох загиблих.

За словами Павла Лисянського, розбіжності щодо жертв можуть бути пов’язані з тим, що встановлення кожної смерті має пройти певну процедуру і кожен випадок треба внести у Єдиний реєстр досудових розслідувань.

Він також розповів про те, що кількість постраждалих від пожежі – близько 30 осіб, п’ятеро з яких отримали травми через ДТП в районі займання (цілком ймовірно, що мова йде про лобове зіткнення, про яке розповідала Катерина Жукова).

“Намагаємося встановити місцеперебування всіх людей, адже в Смоляниновому дуже поганий зв’язок, у багатьох погоріли телефони”, – каже Павло Лисянський.

А на питання про те, чого потребують постраждалі, відповідає: “Людям потрібні домівки. Шоковий стан у них пройшов, життя вони зберегли. Але тепер починають думати про те, де тепер їм мешкати чи куди переїхати”.

У Смоляниновому повністю згоріло 23 житлових будинки, ще 36 вогонь пошкодив.

4 листопада
3 листопада