Вчора
1 грудня
30 листопада
29 листопада
27 листопада
24 листопада
23 листопада
18 листопада
17 листопада
16 листопада
15 листопада
11 листопада
9 листопада

Тарифи на воду знову зростуть: коли і чому

Українців, які мешкають в будинках з централізованим водопостачанням, чекає черговий неприємний сюрприз: тарифи на холодну воду буде значно підвищено – таке рішення ухвалила Нацкомісія з регулювання електроенергії та комунальних послуг (НКРЕКП).

Подорожчати вода повинна лише з січня 2021 року, але активно говорять про це вже зараз.

У Києві тарифи збираються підвищити на 19%. Якщо сьогодні, за даними “Київводоканалу”, жителі столиці платять 13,44 грн за подачу кубометра холодної води і ще 9,55 грн/куб. м за її відведення, всього 22,99 грн/куб. м, то з нового року за подачу води доведеться платити 14,74 грн (+1,3 грн/куб. м, або на 10% більше), за водовідведення – 12,61 грн/куб. м (+3,06 грн/куб. м або на 32% більше). Зрештою виходить 27,35 грн/куб. м (+4,36 грн / куб. м, або на 19% більше).

Незважаючи на аргументацію НКРЕКП і водоканалів, що підвищення тарифів економічно обґрунтоване, економісти і експерти в сфері ЖКГ згодні з ними лише частково.

Думка експертів. Виконавчий директор Асоціації управителів багатоквартирних будинків Андрій Никончук зазначив, що зараз тарифи на комунальні послуги, в тому числі і на холодну воду, підвищуються із завидною регулярністю, а НКРЕКУ “штампує” їх затвердження згідно із заявками постачальників послуг.

“Так буде доти, доки НКРЕКП або хтось інший не розробить і не затвердить формулу автоматичної індексації тарифів в залежності, наприклад, від зростання мінімальної зарплати та інших об’єктивних чинників, – розповів нам Андрій Никончук. – Ця формула повинна включати дві складові. Перша складова – індикативна, до неї входять об’єктивні показники: підвищення зарплат, подорожчання енергоносіїв, витратних матеріалів для ремонту і модернізації” – зауважив він.

“Друга складова повинна враховувати місцеві умови, наскільки об’єктивні “хотілки” постачальників послуг. Наприклад, в одному регіоні достатньо просвердлити свердловину і качати воду, в іншому регіоні її треба подавати за десятки, а часом і за сотні кілометрів, тягнути труби, будувати підкачувальні станції. Зараз водоканали просто повідомляють НКРЕКП, що планують збільшити тарифи з такої-то дати і з таких-то причин. Ніхто не проводить серйозного аналізу їхніх розрахунків, перш за все це стосується експлуатаційних витрат, які вони насправді. Тому резюмую: підвищувати тарифи треба, але потрібно порівняти з реальними витратами” – резумував експерт.

З Андрієм Никончуком згоден і ексміністр ЖКГ, а нині народний депутат Олексій Кучеренко. На його думку, зараз НКРЕКП не так принципово, як раніше, контролює розрахунки, що подаються водоканалами на затвердження.

“Немає державного контролю за монополістами. Я, для прикладу, вивчив економічні обґрунтування декількох водоканалів, через які холодна вода повинна дорожчати, – розповів нам Олексій Кучеренко. – Причини однакові: зростання зарплати персоналу, хімічних реагентів – в одному випадку вони нібито подорожчали на 180% і так далі. Ніде не закладено значне збільшення інвестиційної складової, тобто витрати на заміну старих труб, закупівлю і встановлення більш економічних насосів, що в майбутньому може зменшити втрати води, знизить споживання електроенергії. Тоді і тарифи можна буде не підвищувати. Тобто сповідається принцип: скористатися ситуацією, отримати більше і проїсти. Зазначу: зростання тарифів прискорилося за останні 5-6 років”.

news.finance.ua

 

4 листопада
3 листопада