Як працює Глухівський лісгосп в умовах карантину
Головною метою діяльності лісгоспів є збереження і створення на закріпленій за ними території високопродуктивних якісних, біологічно стійких, оптимального видового і вікового складу лісів і лісової фауни, що відповідають високим екологічним, соціальним і економічним потребам суспільства і держави.
Аби побувати у святая-святих – на виробництві, де проводиться заготовка лісоматеріалу, журналісти Глухів.Інфо завітали до ДП «Глухівський лісгосп». Слід зауважити, що в ході «екскурсії» важно було не відмітити високу культура виробництва, чистоту виробничих, допоміжних приміщень і території, безпечні і здорові умови праці на виробничих ділянках.
Довідково про лісгосп
Його загальна площа складає 22,6 тис. га. На території проростають в основному соснові ліси, третю частину складають дубові ліси: дуб, ясень, клен, решта – береза, вільха.
Як повідомив головний лісничий підприємства Борис Кривошеєв, щороку вирубається 86 тис куб деревини.
Раз на десять років на всій території лісництва проходить лісовпорядкування, коли фахівці визначають, як змінилася територія, де і які лісогосподарські заходи необхідно провести. Звідси – план подальших дій. Жодне дерево не залишається не поліченим – в цьому заслуга всіх працівників лісництва.
«Раз у 10 років проводиться обстеження, розраховується приріст, біокористування, вираховується середній вік дерев. Територія лісгоспу розбита на лісництва, лісництва – на масиви, масиви, відповідно, на квартали. В кожному кварталі є виділа – це ділянки, на яких проводяться проріджування, прочистка, інші види рубок.»
Одне з головних завдань для лісництва – облік лісового фонду. Щорічно працівники служби проводять масштабну перевірку: дивляться, скільки деревини вирубано, яка площа була при цьому задіяна, скільки необхідно посадити, щоб дотримати баланс. Вони ж і стежать за чистотою і правильністю вирубки деревини.
«Маєм право вирубати 64 тис кубів, але рубаємо менше, ведемо бережну схему використання лісних ресурсів.»
Практично всі лісосім’ї, які вирубуються, залісняються: проводиться підготовка грунту, ведеться заготівля насіння. Так, у кожному лісництві є пітомнік. Кожну весну проводиться посадка лісових культур. Перший рік 5 разів проводиться механізована і ручна прополка, що дає можливість деревцям прорости та окріпнути.
Вік рубок
У сосни середній вік зрілості 72-75 років, це дерево має максимальну продуктивність. Це є оптимальний вік, що виражається по максимуму у грошовому еквіваленті. Якщо вік дерева менший, відповідно, і економічний ефект менший.
Дерева старші ціняться дешевше, вони втрачають приріст, в них об’єм маси менший, ніж у дерев в оптимальному віці, вони більше хворіють. А якщо їх своєчасно не зрубати, то насадження переходить в стан відмирання.
У берези вік достигання менший – 54 роки. У дуба, якщо він порослевого походження, 90 років, якщо висаджування з насіння – 110 років. Сосна і дуб – найбільш цінні і затребувані породи дерев.
Тополь, осина найбільш швидко ростуть, за 25 років. Втім, в умовах сьогодення вони майже не користуються попитом.
На виробництві
Щодень біля 5-6 тис кубометрів круглого лісу переробляється на пиломатеріал. Продукція відправляється на експорт за кордон: Турція, частково Румунія, Індія, Китай, Південна Корея.
В процесі виробництва деревина-кругляк розпилюється на напівбрусок, далі проводиться заготівля за готовими розмірами, відбувається сортування, торцовка, укладка, за умовами договору може відправлятись на сушку природню або примусову.
Продуктивність роботи підприємства, як говорить директор ДП «Глухівський лісгосп» Василь Кацалап, висока – обробляється 1000-1200 кубів деревини у місяць.
Безвідходне виробництво
Журналісти Глухів.Інфо поцікавилися, куди діваються тирса. Виявляється, деревина, що заготовляється в лісгоспі, йде на задоволення потреб промисловості, сільгосппідприємств, місцевого населення, а також на експорт, а от тирса використовуються для опалення котельні підприємства.
«Котельня працює на тирсі. Побудували перший піролізний котел. Його коефіцієнт корисної дії досягає 90%», – повідомивВасиль Федорович.
Джерело: hlukhiv.info