22 грудня
21 грудня
20 грудня
19 грудня
18 грудня
16 грудня
15 грудня
14 грудня
13 грудня
12 грудня
11 грудня
9 грудня
8 грудня
7 грудня
5 грудня
3 грудня

Єфрем Лазарев щодо укриттів у сумських школах: До Нового року, як і планували, всі роботи мають бути завершені

Цього року більшість сумських учнів пішла до школи офлайн – тобто в буквальному сенсі пішли до школи, а не залишилися зустрічати новий навчальний рік перед своїми комп’ютерами та планшетами. Це стало можливим в тому числі завдяки своєчасній ініціативі депутата Сумської міської ради від партії “Слуга народу” Єфрема Лазарева.

Єфреме Олександровичу, розкажіть із чого все починалося? Як вдалося реалізувати таку важливу для міста ініціативу?
Мабуть, почалося все із того, що ще минулої осені ми почали робити проєкти реконструкції укриттів у школах. Тоді ми побачили, що є запит у суспільства, у батьків учнів до навчання саме в школах та дитсадках – на той час епідемія коронавірусу закінчилася і єдиним обмеженням були повітряні тривоги, під час яких батькам доводилося терміново забирати дітей із навчально-виховних закладів. Особливо це стосувалася дитячих садочків, тоді як у школах просто обирали навчання онлайн (тобто через інтернет).
Але ж так вічно тривати не могло?.. Та і якість навчання через планшет не може бути такою ж як і безпосередньо у школі?
Так, саме тому і почали готувати проекти реконструкції укриттів. Спочатку брали ті заклади освіти, де можна було полагодити вже існуючі приміщення – це давало змогу, з одного боку, зекономити ресурси, яких тоді вкрай не вистачало, а з іншого – робити процес більш ефективнішим та оперативнішим, адже провести ремонт все ж швидше, ніж будувати укриття “з нуля”. На жаль, тоді справу на рівні керівництва міста, зрушити не вдалося і проєкти так і залишалися на папері, а діти продовжували сідити вдома.

Однак, у грудні 2022 року на запрошення народного депутата Тетяни Скрипки в Суми завітали представники британської компанії Chemonics International Inc., яка забезпечує в Україні реалізацію проєкту міжнародної технічної допомоги Фонду «Партнерство за сильну Україну».

Ми відвідали об’єкти інфраструктури, заклади освіти, обговорили стан укриттів, їх доступність, відповідність нормам, показали наші готові проєкти.

Згодом досягли попередніх домовленостей, згідно яких буде повністю профінансовано облаштування укриттів в закладах освіти: ДНЗ №3 «Калинка» на вулиці Герасима Кондратьєва та ДНЗ №25 «Білосніжка» у Курському мікрорайоні, у ЗОШ № 21 на Хіммістечку та НВК № 16 на Добровільній.

І як на це відреагувала міська влада? Ревнощів не було, що Вам вдалося зробити таку справу, а вони, маючи для цього все необхідне, продовжували ігнорувати запити суспільства на навчання в офлайн форматі?
Я б так гостро не говорив – контакт ми тримали постійно, але дійсно після візиту іноземців, а наступний був наприкінці лютого 2023 року, до ідеї реконструкції укриттів шкіл та дитсадків у владних кабінетах міста почали ставитися більш серйозно. Так, за настанови народного депутата Тетяни Скрипки разом із заступником Сумського міського голови Станіславом Поляковим, начальником відділу освіти і науки Нелею Вербицькою і мною, із залученням відповідних спеціалістів була сформована робоча група по аналізу приміщень для укриттів у школах та НВК. Головне завдання – відібрати такі, які можна відремонтувати в оперативному режимі до Нового року, ще краще, якщо до 1 вересня. Така робота була проведена і почалася розробка проєктів з якими ми потім і пішли на розгляд депутатських комісій та сесії міської ради.

В останній день весни – 31 травня депутати підтримали нашу ініціативу – було ухвалено очікуване сумчанами рішення щодо облаштування укриттів у школах і дитсадках міста, аби діти мали змогу навчатися офлайн і перебувати у безпеці в разі повітряної тривоги. Тоді довелося особисто переконувати, що кошти громади необхідно спрямувати саме на укриття, а не пускати на чергові «євродвори», адже йдеться про найголовніше – збереження життя дітей.  Відстоюючи перед колегами це питання, також наводив важливий аргумент:можливість повноцінного виховання та навчання у навчальних закладах дозволить батькам не сидіти постійно вдома з малечею, а виходити на роботу і допомагати розбудовувати країну, завдяки чому покращиться загальна економічна ситуація.

Вдалося переконати?
Так, рішення було прийняте, а результат уже сьогодні можемо бачити – більшість шкіл та дитячих садочків міста відкрили свої двері, діти змогли розпочати повноцінне навчання, а батьки отримали змогу повноцінно працювати.
У всіх відібраних школах вдалося завершити ремонти?
Ні, поки що не у всіх, але згідно нормативів у разі повітряної тривоги, будівельники мають відкрити доступ дітям до укриття. Це поки що вимушена тимчасова міра, що дозволяє не переривати процес навчання. Уже найближчим часом і ці проблеми будуть вирішені. До Нового року, як і планували, всі роботи мають бути завершені.

Таким чином, повноцінно змогли почати працювати 22 школи і 13 закладів дошкільної освіти. Ще 13 дитсадків перебувають на стадії підготовки проєктної документації та початку ремонтних робіт – для цього уже також виділені кошти. Маю надію (і вона підкріплена реальними справами), що уже в наступному році всі бажаючі учні та вихованці міста Суми зможуть почати повноцінну освіту в офлайн форматі.

Єфреме Олександровичу, Ви постійно намагаєтесь допомагати військовим, що захищають місто Суми. Раніше передали велику партію (понад тисячу пар) професійного спеціального взуття. Що вдалося зробити у цьому напрямку за останній час?
Як депутат міської ради намагаюся опікуватися проблемами не лише громади, а й наших безпосередніх захисників. Маю постійне спілкування і контакти з командирами відповідних підрозділів ДФТГ. Для мене це важливо, адже отримую можливість бути в курсі нагальних потреб військових і по мірі можливостей допомагати вирішувати їх.

Окрім цього, як і більшість українців, допомагаю військовим своїми коштами. Так, за останній місяць передав для потреб захисників міста 300 аптечок невідкладної допомоги, для роти ДФТГ – спальні мішки, щоб з настанням холодів, військові мали більш комфортні умови служби, тепловізор і продукти харчування – швидкі сніданки, консерви, крупи, і звичайно, каву – невеличкий заряд бадьорості для чергувань та раптових тривог.

Щиро Вірю в Українську Перемогу і допомагаю захисникам її наближати!

4 листопада
3 листопада