23 листопада
21 листопада
20 листопада
17 листопада
15 листопада
14 листопада
12 листопада
11 листопада
10 листопада
9 листопада
8 листопада
7 листопада
1 листопада
29 жовтня
28 жовтня
25 жовтня

Медична реформа на Сумщині: куди ходять гроші за пацієнтом

Онкохворі, які лікуються в обласних закладах, за місцем проживання вже не можуть безкоштовно зробити контрольну біохімію

  Онкохворі змушені платити
У Глухові гостро обговорюється питання, що аналізи в лікарняній лабораторії стали платними. Першими від цього постраждали пацієнти з хронічними важкими недугами та онкохворі. Міська лікарня не контрактувалася на онкологію. Тому хворі лікуються та консультуються в області чи столиці. Але час від часу їм потрібно проходити спектр специфічних досліджень. Раніше люди робили це безкоштовно у глухівській лікарні, а результати висилали в електронному вигляді своєму лікареві в Суми чи Київ та отримували дистанційну консультацію. Це зручно та безкоштовно. Але після реформування медицини виникла справжня плутанина.
Так, Ніна Привалова на сторінках фейсбуку розповіла історію, як її доньці довелося платити за біохімічний аналіз у лабораторії Глухівської міської лікарні. За її словами, хоча направлення отримала від сімейного лікаря, за процедуру все одно довелось віддати гроші. «Спочатку видають рахунок, який ти повинен оплатити тільки в терміналі магазину «Ді-2», хоча ми пропонували Приват-24 чи Ощад-24. Потім йдеш у поліклініку вторинної ланки, віддаєш квитанцію. У тебе беруть необхідні аналізи, які вже передають у саму лабораторію», – пише Ніна. Жінка звернулася до керівництва лікарні, пояснила, що онкохворим необхідно здавати біохімію кожного місяця. Їй порадили робити це там, де лікується.

  Базові аналізи – безкоштовні
Та чи справді винні безсердечні медики, чи то пожинаємо плоди медреформи «все для людей»? Дійсно, щоб зробити аналізи безкоштовно, потрібно їхати в той заклад, у якому працює лікар, що веде хворого. Бо саме туди «пішли кошти за пацієнтом» від НСЗУ. Чи можна зараз зробити ту ж біохімію, наприклад, у Глухівській міській лікарні? Так, але за гроші. Відповідні тарифи затверджені виконкомом міськради.
Як прокоментувала головний лікар Глухівського ЦПМСД Лариса Федоряко, є чіткий перелік аналізів, які повинні бути безкоштовними в межах первинної ланки. Це загальний аналіз крові, сечі, визначення глюкози у крові, гепатитів В, С, Е, тропонінів, холестерину та тест на вагітність. Усі інші проводяться в закладі вторинного рівня. Якщо у сімейного лікаря виникають якісь додаткові питання, він може направити пацієнта до вузького спеціаліста. І лише той – на детальні аналізи, які роблять у лабораторії Глухівської міської лікарні.

  Оплачені на папері
Але тут виникає не одна проблема. По-перше, далеко не усі фахівці є у Глухові, відповідно, за таких пацієнтів НСЗУ не оплачує. По-друге, якщо людина не лежить у лікарні, а тільки прийшла на консультацію, то ці аналізи не відшкодовуються Національною службою здоров’я. Хто ж повинен за них платити? Чисто теоретично – медичний заклад.
– Лікарні покривається від НСЗУ лише вартість консультації вузького спеціаліста, а це – вдумайтесь – 49 гривень. Сюди входить усе: і зарплата, і поглиблені аналізи, кардіограма, УЗД. Але при цьому більше 49 гривень лікарня отримати не може. Насправді собівартість цих досліджень значно дорожча, бо це і реагенти, і обладнання, не кажу вже про зарплату персоналу, – коментує медичний директор Глухівської міської лікарні Валентина Барахович.
Виходить цинічна брехня: ідеологи мед­реформи проанонсували послуги лікарні як повністю оплачені державою. Ну, не додумали вони про онкохворих, які живуть довго, лікуються роками і інколи перебувають не тільки у клініці, а й приїздять додому. Місцеві ЦРЛ у нинішніх умовах і так змушені виживати, тож за власний кошт проводити дорогі аналізи просто не мають змоги.
Напівлегальний вихід є: пацієнт може отримати безкоштовно необхідні дослідження під час лікування в медзакладі. Тоді НСЗУ заплатить уже не 49 грн, а 4 тисячі. Тобто, для хворих на стаціонарі необхідні обстеження проводять у повному обсязі. Тож замість того, щоб за годину здати аналіз і піти додому відпочивати, онкохворий має лягти в лікарню або їхати в Суми чи Київ. Або платити мінімум 400-500 грн.
– Поки для нас на краще нічого не змінилось. Безкоштовне лікування – тільки на папері. Чому держава не може оплатити мої аналізи у Глухові, коли лікуюсь у сумського лікаря? Він може виписати направлення. А мені вже вирішувати, у яку лабораторію звернутись. На жаль, на жаль… – говорить ще одна наша співрозмовниця Неля, яка теж зараз хворіє.

  Тема не розкрита
Про головний результат медреформи – безкоштовне лікування – ми тільки починаємо розмову. Біохімія для онкохворих – не перший дзвіночок. У Глухові, як виявилось місяців з два тому, не повністю оплачене державою лікування гемодіалізних пацієнтів, значно занижені тарифи на операції, не вистачає грошей на препарати. Поки самі лікарі здебільшого мовчать, вони в шоці від низьких зарплат. Пацієнти, звикнувши купувати все за власні гроші, інколи не підозрюють, що це вже наступив другий етап медреформи.
«Скажіть спасібо, хоч лікарі в нас іще є. Як припече, то вже гроші шукатиме кожен на таблетки да на уколи. Поки молимо Бога, щоб у Глухові спеціалісти були, бо сам собі апендицит не зробиш», – сказав нам у лікарні 67-річний Володимир Степанович, який назвав себе «закоренілим реалістом».

Джерело: nedelya.info

4 листопада
3 листопада