500-річний храм, затоплений 200 років тому, почав підніматися з води
Храм, присвячений богові Вішну, був затоплений в результаті повеней в період з 1830 по 1850 роки — річка в той час змінила русло, що змусило жителів семи сіл під загальною назвою Сатаптана в долині річки Маханаді (Одіша, Східна Індія) покинути свої будинки. Села були переміщені в інше місце, оздоблення храму і фігура бога Вішну також були перенесені спочатку в тимчасову будову, а потім і в новий храм у 1855 році. Про це інформує Ukr.Media.
Як розповів голова пошукового проєкту Аніл Дхір, вода охопила всю місцевість, у тому числі первісний храм. Згодом він опинився посередині течії річки. Про його існування знали, щобільше, протягом декількох років він показувався з води в літні місяці. Однак потім рівень води був штучно підвищений, а про місце, де знаходився храм, згадували тільки старожили.
Неодноразові пошуки, які організовувалися Індійським національним фондом мистецтва і культурної спадщини, що не давали результату.
За словами Дхіра, знайти храм не могли до тих пір, поки цього літа рівень води в річці не знизився так, що стало видно шпиль. Висота храму, за розрахунками археологів, становить близько 18 метрів, з яких 15 метрів — в шарі піску. Це може говорити про гарне збереження будинку, побудованого в 16-17 століттях в калінганському архітектурному стилі. Розкопки поки не плануються в цілях безпеки — археологи побоюються, що вони можуть залучити злодіїв і чорних копачів.
Цікаво, що майже у всіх річках штату Одіша знаходяться затоплені храми, хоча від більшості з них залишилися руїни. Храми в той час будувалися в закрутах річок, проте із-за повеней та берегової ерозії багато виявилися підтопленими або зруйнованими.
Команда фонду досліджує архітектурні пам’ятки долини річки Маханаді — на території близько 1600 км. Всього було знайдено близько 800 стародавніх споруд, з них — 65 храмів. Фонд розраховує опублікувати результати дослідження в наступному році і залучити додаткове фінансування майбутніх проєктів.