8 травня
4 травня
1 травня
30 квітня
29 квітня
28 квітня
27 квітня
26 квітня
25 квітня
23 квітня
19 квітня
18 квітня
17 квітня
16 квітня
14 квітня
13 квітня
12 квітня
10 квітня

Смерчі стануть для України звичним явищем: прогноз синоптика

Останнім часом у різних регіонах України побільшала кількість смерчів . Синоптики пояснюють явище підвищенням температури, а також прогнозують, що тенденція стихійного лиха буде зберігатися і надалі.

Директор Українського гідрометеорологічного центру Микола Кульбіда в інтерв’ю виданню УНН розповів, що смерчі завжди пов’язані з температурним режимом.

Синоптик пояснив, що на фоні високих температур кількість смерчів зростає.

Ми робимо висновок, що кількість смерчів за останні 10 – 15 років дійсно в Україні зросла, продовжує зростати, тому що росте температура повітря,
– додав він.

Водночас Кульбіда наголосив на інформаційному аспекті. Мовляв, раніше люди не так масово фіксували та поширювали відео смерчів у соцмережах, як це роблять зараз. Однак це зовсім не означає, що явища не було раніше.

“Просто про це ніхто не знав, а якщо й знав, то побачив, але нікуди передати не міг”, – додав він.

Які категорії смерчів можуть бути в Україні

Директор Укргідрометцентру заспокоїв, що в Україні не може бути катастрофічно руйнівних смерчів 5 категорії, як торнадо у США. У нас максимально можлива 3 категорія, а переважно 1  та 2, які не наносять значних збитків.

Боятися масштабних проявів смерчів в Україні не варто, у нас не той клімат,
– підсумував експерт.

Які є категорії смерчів:

    • 1 – Штормовий смерч. Обламує гілки дерев, вивіски, пошкоджує вишки, димові труби і стовпи.
    • 2 – Помірний смерч. Зносить дахи і пересуває машини.
    • 3 – Сильний смерч. Перекидає вагони і локомотиви, піднімає в повітря машини, більшість дерев вириває з коренем, руйнує стіни будинків.

4 – Руйнівний смерч. Легкі будинки цілком піднімає в повітря, міцніші руйнує частково або повністю, машини переносить на величезні відстані.

  • 5 – Неймовірний смерч. Далеко переносить міцні будівлі, зриваючи їх з фундаменту і відриває асфальт. Дощенту руйнує населені пункти.

Смерчі в Україні – останні зафіксовані явища

  • 16 липня Карпатами пронісся смерч. Унікальне явище зафіксували на горі Ребра – одній з найвищих вершин в Україні.
  • 12 липня смерч зафіксували неподалік від популярного курорту Кирилівка, що розташований у Запорізькій області. Причиною унікального природного явища став сильний вітер.

8 липня явище побачили у селі Черкаської області.

Що таке смерч?

Атмосферне явище, що є стрімким вихором з розмірами по горизонталі до 50 кілометрів і по вертикалі до 10 кілометрів, зі швидкістю вітру понад 33 метрів за секунду. Він витягується від купчасто-дощової хмари до поверхні води або землі. Смерчі можуть бути різної форми: колона, конус, келих, бочка, пісочний годинник тощо.

https://24tv.ua/smerchi-ukrayini-budut-chasto-prognoz-sinoptika-novini-ukrayini_n1387199

4 листопада
3 листопада