Закриття Британії: як Лондон мінятиме свою імміграційну політику
Як остаточне завершення процесу виходу Великої Британії з ЄС вплине на її імміграційну політику?
Наразі це одне з ключових питань, навколо яких дискутують Лондон та Брюссель. Більш того – узгодження того, як і хто матиме право на в’їзд до Великої Британії визначатиме подальшу економічну та соціальну політику Лондона в його взаємовідносинах зі світом.
Отже, що зміниться і що Британія волітиме залишити без змін?
Кого Британія чекає до себе?
Майбутні перспективи іммігрантів до Великої Британії були окреслені ще в лютому 2020 року, після того як міністр внутрішніх справ Пріті Пател оголосила про нову імміграційну систему.
Точніше – форма залишається та сама, змінився лише зміст. Основною метою британської влади наразі є боротьба з напливом дешевої робочої сили до країни, і саме тому нині робиться ставка на висококваліфікованих робітників.
Нові правила запрацюють вже з 1 січня 2021 року, коли й завершиться перехідний період та законодавство ЄС втратить дію на території Сполученого Королівства.
Відтоді настане кінець і вільному переміщенню людей – одному з принципів, на якому створювався європейський проєкт після Другої світової війни. Також Пател оголосила в лютому про те, що нові правила повернуть суспільну довіру та контроль над кордонами держави.
Детальніше про те, що ж зміниться для тих, хто прагне працювати чи навчатися в Британії можна сказати наступне.
Мешканці ЄС та поза ним будуть відтепер зрівняні в правах, а пріоритетними групами іммігрантів стали науковці та інженери.
Кожен іммігрант має довести здібності, здобувши відповідну кількість балів, максимум 70. Основними факторами для отримання візи є знання англійської мови та наявність пропозиції на роботу від “підтвердженого роботодавця” разом з “достатнім рівнем вмінь”.
Втім, для того щоб набрати 70 балів, необхідних для британської візи, додатково треба підтвердити річний рівень зарплати не нижче 25 тис. 600 фунтів. При цьому це – вже знижена Дорадчим Міграційним Комітетом сума, оскільки попередня складала 30 тис. фунтів.
Сприятливою умовою також є наявність докторського ступеня (кандидата наук) в точних та природничих науках.
Оновлені липневі вимоги роблять виняток для представників медичної сфери та освіти – вони зможуть отримати 20 балів і з нижчим заробітком, маючи при цьому принаймні 20 тис. 480 фунтів оплати своєї роботи.
Майже як в Австралії
Британські політики, працюючи над новою формою взаємодії зі світом взяли за основу досвід Австралії, хоч подібні системи функціонують і в інших країнах Співдружності, зокрема, в Канаді та Новій Зеландії.
Щоправда, австралійські норми варіюються залежно від штату, а тут маємо централізовану систему.
Ще одна принципова різниця – в Австралії багато залежить від віку іммігрантів – якщо вам 25-33 роки, то отримуєте автоматично 30 балів з можливих 65. На противагу Австралії в Британії визначальним фактором надання візи залишається оцінка роботодавця – саме від його рішення більшою мірою залежить позитивний результат.
Загальні умови для різних категорій громадян, які прагнуть відвідати Британію, виглядатимуть з січня 2021 року наступним чином. Мешканцям ЄС та резидентам безвізових країн не потрібна віза до Британії на випадок візиту строком до 6 місяців, окрім навчання та роботи.
Решті необхідно заповнювати заявку онлайн та звертатися до візових центрів, щоб створити біометричні документи.