Сумський водоканал реалізує нові технології очищення стічних вод
КП «Міськводоканал» запровадило нову технологію очищення стічних вод на міських очисних спорудах. Замість хлору підприємство використовує гіпохлорит натрію.
Новий спосіб знезараження зменшує рівень небезпеки, адже гіпохлорит натрію має широкий спектр дії на патогенні мікроорганізми на рівні з хлором, але є малотоксичним. Його застосування дозволяє очисним спорудам КП «Міськводоканал» вийти з переліку потенційно небезпечних об’єктів Сумської області.
У 2018 році підприємством була розроблена проєктно-кошторисна документація щодо переходу знезараження стоків з хлору на гіпохлорит натрію та була подана заявка на співфінансування проєкту «Питна вода України». В 2019 році за рахунок міського бюджету та державної програми було виділено 2,5 мільйонів гривень на нове обладнання. Обсяг співфінансування з міськбюджету склав 10,5%.
У 2019 році завершені основні будівельно-монтажні роботи. Нова будівля являє собою дві модульні конструкції. В першій знаходиться битове приміщення для оператора з усіма умовами комфорту, у другому – система знезараження з дозуючими насосними установками.
«Для впровадження технології знезаражування стічної води гіпохлоритом натрію були виконані будівельні роботи, встановлено необхідне обладнання і здійснені пусконалагоджувальні роботи. Реагент гіпохлориту натрію застосовується у вигляді розчинного розчину і є безпечним у використанні, адже не є горючим і вибухонебезпечним. При цьому він забезпечує ефективну дезінфекцію проти хвороботворних бактерій, грибкових інфекцій. Персонал, який закріплений за експлуатацією обладнання, на початку своєї зміни виконує аналіз робочого розчину на вміст активного хлору. Усі роботи виконуються із застосуванням індивідуальних засобів захисту», – говорить Анатолій Сагач, директор КП «Міськводоканал».
Окрім встановлення нової системи знезараження, сумський водоканал продовжує модернізувати обладнання на очисних спорудах міста. Так, цьогоріч з міського бюджету було виділено 1,7 мільйони гривень на оновлення аераційної системи для підвищення якості біологічної очистки. Комунальне підприємство закупило 540 метрів трубчатих аераторів.
Окрім державного та міського фінансування, підприємство бере участь у європейських програмах аби модернізувати систему водоочищення. Так, за програмою НЕФКО, передбачено виділення 2 мільйонів євро для виконання часткової реконструкції каналізаційних очисних споруд міста Суми. В рамках співфінансування Сумської міською радою вже виділено 7 мільйонів гривень на проєктні роботи, 50% від яких – виконано. Загальна потреба на модернізацію очисних споруд становить 600 мільйонів гривень.